Inspirativna tabla
Se tudi vam dogaja, da shranjujete koščke vašega življenja: razglednico, izrezek iz revije, staro fotografijo…
Ti predmeti nam kasneje povejo zanimivo zgodbo o zbiratelju, ali pa so odlična podlaga za nekaj popolnoma novega. No, to z lahkoto poimenujemo inspirativna tabla (angl. mood board, inspirational board). Inspirativna tabla je izvrsten pripomoček za vse kar mora biti predstavljeno vizualno. Pomaga nam uskladiti projekt tako estetsko kot barvno. Oblikovalci jih uporabljajo pri delu s strankami, prav tako so zelo dobrodošle za osebno uporabo. Lažje si prikličemo zamisel, ki je nastala v naših glavah, če si pomagamo z inspirativno tablo. Celoten projekt tako dobimo v jasno organizirani vizualni hierarhiji. Pripravljate poroko? Prenavljate dnevno sobo? Potrebujete logo? Za vse je odgovor: Inspirativna tabla.
Inspiracijska zbirka predmetov služi kot pomoč pri izbiranju barv, vzorcev in njihovih kombinacij.
Dejansko smo prisiljeni, da izberemo tiste ključne slike, ki najbolje predstavljajo naš želeni stil ali karkoli si želimo ustvariti. V revijah lahko opazite, da vam po vsaki reportaži na naslednjih straneh ponudijo ideje, kako lahko ta stil “kopirate”, tudi to je neke vrste inspirativna tabla. Pomembno je, da izbirate fotografije, ki vključujejo naslednje:
- Teksturo,
- oblikovalske elemente / navdih,
- slike življenjskega sloga,
- palete barvnih kombinacij.
Brezskrbno se lahko poigravamo z različnimi barvami, barvnimi kombinacijami in vzorci, dokler ne najdemo želenega učinka.
Kako naredimo inspirativno tablo
Na voljo je res veliko možnosti kako se lotimo tega opravila. Za začetek nas zanima, kam jo bomo postavili. S tem, da jo delite z drugimi, jim nudite možnost, da sodelujejo pri njenem nastanku in potem tudi bolj zavzeto pomagajo, ko gre zares. Sama sem pristaš »fizičnih« tabel, saj po njej lahko premikam stvari, nekaterim pa so bliže različni seznami. Izberite takšno obliko, ki je najbližje vaši osebnosti: minimalistično, igrivo, romantično…poigrajte se in »posvojite« tisto, ki vas najbolj odraža. Na koncu nastanejo tako lepe stvaritve, da jih lahko kar pustite na steni!
- Luknjasta – perforirana tabla. Na takšno tablo lahko obesimo tudi težje predmete in hitro spremenimo izgled. Zelo veliko idej za uporabo tovrstne table ima Ikea.
- Plutovinaste table zelo spominjajo na trend v sedemdesetih, če nam ni všeč, jo vedno lahko prebarvamo.
- Vrvice – slike obesimo na vrvico, če smo omejeni s prostorom, pa še zabavno je.
- Okvirji – omejimo prostor, tako da se izognemo temu, da bi stvari visele po celotnem prostoru, vse skupaj je bolj obvladljivo.
- Uporabite tla, to je vedno dobrodošlo, ko ne morete uporabiti sten ali drugega prostora zaradi pretežkih predmetov. Znajdimo se! Fotografirajte različne postavitve in se odločite za najprimernejšo.
- Oblazinjene table – te so lahko zelo lepe in zame najelegantnejše …
- Pinterest – veliko idej in primerov boste našli pod nazivom »mood board« ali »inspirational board«. Pripravite si svojo inspirativno tablo in jo zapolnite s fotografijami, ki vas najbolje odražajo.
Zbiranje elementov za inspirativno tablo
Zbiranje pravih stvari in predmetov, ki vas navdihujejo ter so vam blizu, pomaga, da lahko opremite sobo tako, da bo delovala povezano. Uporabljajte samo take barve in vzorce, četudi so nekoliko nenavadni. Oglejte si barvne kombinacije na plakatih, embalaži za hrano, v revijah… Ozrite se v naravo, jesensko listje nam nudi čudovito paleto oranžnih in okrastih tonov. Izjemne barve se odstirajo na nevihtnem nebu, ki ga opazujemo skozi tople barve drevesnega lubja. Srce nam poskakuje, ko se sprehajamo mimo cvetočih travnikov z drobnim cvetjem in ko opazujemo poigravanje vetra nad žitnimi klasi skozi katere kukajo rdeče makove glavice, ah če to ni čudovito 😊. Seveda je vedno najtežje prenesti vse tiste prelepe fotografije v že obstoječo sobo. Prilagam nekaj nasvetov:
- Naredite koncept, ki ga lahko spreminjate. Z lepilnim trakom pripnite primere barv, slike iz revij, koščke blaga, ipd. Za tablo uporabite enega od prej naštetih primerov, ali pa se ga domislite sami, bodite, kreativni. Koncept poimenujte, na primer takole: »Kaj mi je všeč, kaj imam najraje ali kaj me popolnoma prevzame, …
- Sedaj si oglejte vaš izdelek. To je najpomembnejša faza, ne zaključite, dokler niste popolnoma zadovoljni. Je to res tisto, kar si želite? Preuredite tablo, odvzemajte, dodajajte. Za močnejši učinek v prostoru dodajte več barvnih kontrastov – črna srebrna ali temno modra in bela, obarvajte tudi dodatke. (glej članek Barve in Skrivnost mavrice). Če pa želite vse skupaj malo umiriti, dodajte več teksture in odtenkov.
- Kako se počutite, ko gledate na inspirativno tablo. Kakšno razpoloženje prinaša? Kaj želite spremeniti?
- Kaj ne ustreza končnemu učinku? Morda nekateri grafični elementi ali barve niso pravi. Pokrijte element, ki po vašem mnenju ni pravi in ugotovite, ali inspirativna tabla deluje bolje brez njega.
- Ste ponosni na vaš izdelek, ga želite takoj deliti z drugimi, vam je resnično prijetno, ko se ozrete na vašo inspirativno tablo? Preurejajte je jo tako dolgo, dokler ne boste občutili tistega, kar si želite!
- Sedaj pa slikajte svojo inspirativno tablo s telefonom, da vam bo vedno na voljo. Čim večkrat si jo oglejte in si pri tem pomagajte s zgornjim zapisom.
Dodajam še nekaj »profesionalnih« idej inspirativnih tabel. Uživajte pri delu in ne pozabite, da se veselimo vaših vprašanj in sugestij!
Aja, če se boste lotili svoje inspirativne table, bom zelooo vesela, če mi pošljete kakšno “fotko” 🙂
Alma
p.s.
v primeru, da potrebujete našo strokovno pomoč, bomo zelo veseli vaših vprašanj na: info@almaidesign.com