Kaj za božjo voljo pa pomenijo zgoraj našteti izrazi? Mnogi mediji jih označujejo kot trende, ki naj pustijo svoj pečat v našem celotnem načinu življenja. Tako nas v teh občilih »mamijo« na vseh področjih, zdravja, kulinarike, interierja in drugih. »…pozabite na Hygge, pojdite na Lagoom, prišel je nov trend ipd..«
Nihče nam ne more narekovati kako naj živimo, pomembno je le to, da spoštujemo sebe, svoje najbližje in svet, ki nas obkroža. Kako izboljšati kakovost bivanja je lahko za nekoga velik izziv, drugi pa s tem nimajo težav.
Torej, ni nam potrebno slediti modnim zapovedim, lahko pa si vseeno ogledate zapise o posameznih »gibanjih«. V letošnjih blogih vam bomo predstavili večino, začeli smo že z Wabi Sabi, naslednji pa bo Lagom.
Kaj imajo posamezni koncepti skupnega? Veliko. Gre za način življenja, kulturo posameznika ali celo naroda: Švedi imajo Lagoom, Danci Hygge, Nizozemci Gezelligheid, Škoti Còsagach, Japonci pa Wabi Sabi in Ikigai.
HYGGE:
Začnimo z največkrat omenjenim; hygge, ki se izgovarja “hoo-gah”. Hygge je umetnost ustvarjanja domačnosti in uživanja v preprostih stvareh (zato je možno, da ste to že doživeli ne da bi se tega zavedali). Dejanska beseda je samostalnik in pridevnik za “dobro počutje” in je povezana z občutkom udobnosti, podobno kot còsagach. V notranjem dizajnu stremi k ohranitvi preprostosti (podobno skandinavskemu slogu) a vseeno ne tako strogo. Ob misli na hygge vidimo mehko odejo, prasketajoč ogenj in skodelica dobrega čaja:
»Hygge je občutek pripadnosti in topline, trenutek udobja in zadovoljstva. Najdete ga lahko,če se vprašate, kje se počutite najbolj domače, katere so vaše navade in obredi, ob kom ste najbolj sproščeni, kaj vas najhitreje razvedri in kaj potrebujete, da vam je udobno. Skuhajte si skodelico kave ali čaja, pogreznite se v najljubši naslanjač in se prepustite trenutku.« je zapisala Louisa T. Brits je v knjigi Hygge.
IKIGAI:
To je koncept japonskega načina življenja, ki se osredotoča na idejo o “najboljšem življenju”. Ikigai je skoraj antiteza hygge-ju. Japonci so prepričani, da je eden ključnih elementov ikigaj – tisto, kar prinaša zadovoljstvo, srečo, daje smisel življenju, povedano še drugače, ikigaj je razlog, zaradi katerega zjutraj vstanemo.
V smislu notranje opreme ima nekaj podobnosti s hygge-jem, saj spodbuja enostavnost in tok. Spogleduje se tudi z minimalizmom, saj naj bi posedovali samo takšne predmete, ki imajo za lastnika poseben pomen (glej tudi članek Komari vikend).
Kupujte manj in bolje in se posvetite svojemu domu, ki naj ne postane zgolj zatočišče, temveč je prilagojen delu od doma, omogoča preplet profesionalnega in privatnega življenja. Podpira to zvezo in skuša najti ravnovesje med njima. To je kombinacija tega, kar ljubiš, v čem si dober, kaj potrebuje svet in od česa lahko resnično živiš. Morda je težko, toda iskanje presečišča vseh teh konceptov je vaš ikigai.
WABI-SABI:
Koncepti kot so ikigai in hygge, wabi-sabi cenijo preprost, izčiščen, zadržan in skromen svet, ki nas obdaja.
To je umetnost iskanja lepote v nepopolnosti, vendar ne na sabby – chic način, je japonska filozofija, ki slavi nepopoln, naraven svet. »Wabi« pomeni razumevanje elegance skozi rustikalen, naraven in preprost dizajn. »Sabi« pa predstavlja lepoto nepopolnosti, ki pride z leti. (več v članku Lepota nepopolnosti – Wabi sabi)
LAGOM:
Ta švedski izraz “la-gum” pomeni “ne premalo, ne preveč”, pot do zadovoljnega življenja, življenja v ravnovesju. Znano je, da so Švedi umirjeni, uravnoteženi in zadovoljni ljudje – a le kaj jim je skupnega? Ravno to – ravnovesje, Lagom. Kot pri Zlatolaski in treh medvedih: potrebno je poiskati ravno pravšnjo mero vsega.
V smislu interierja pomeni, da ustvarimo čim bolj trajnostno naravnan dom, zavestno zmanjšujemo vplive na okolje in ustvarjamo ravnovesje, skratka naš »oglični odtis« naj bo čim manjši. Podobno kot còsagach, nas tudi lagom uči, da v svoje domove vnesemo rastline in naravno paleto.
GEZELLIGHEID:
Ta nizozemska beseda se izgovarja kot “heh-sell-ich” in podobno kot hygee, còsagach in ikigai, je mešanica preprostih užitkov, udobnosti, združenosti in zadovoljstva. Za Nizozemca hiša ni gezelligheid brez kupa cvetja. Nobena hiša ni gezellig brez fike (kav
e) ali česa rabljenega. Vse je v tem, da je udobno in sproščeno.
Pridevnik gezellig se lahko uporablja v številnih situacijah:
- Prostor je lahko gezellig. (kar pomeni udoben ali vabljiv)
- Oseba je lahko gezellig. (kar pomeni zabavna ali prijetna)
- Obisk starih staršev je lahko gezellig. (kar pomeni družinsko skupnost-togetherness)
CÒSAGACH
V slovarju pojmov in besednih zvez je škotska/galska beseda còsagach, ki ponazarja občutenje ugodja, varnosti in topline. Còsagach se ukvarja s sprejemanjem s toplih barv in vzdušja narave v prostor, ne glede na letni čas. Podobno kot hygge spodbuja udobje, zato v smislu notranje opreme to pomeni naravne teksture in odtenke, toplo ognjišče in mehke odeje. Còsagach se pridružuje podobnim drugim mednarodnim konceptom in načinom življenja, kot so wabi-sabi, ikigai in gezelligheid, ki prav tako vplivajo na notranji dizajn.
Tako, zaenkrat naj bo to dovolj, vabim vas, da si v juniju preberete prispevek, kjer bo podrobneje opisan Lagom!