V naslednji seriji člankov bomo govorili o projektni dokumentaciji, ki jo izdela projektant – arhitekt in je potrebna za novogradnjo, prizidavo in rekonstrukcijo objektov.
Podlaga za pripravo članka so Gradbeni zakon, Pravilnik o podrobnejši vsebini dokumentacije in obrazcih, povezanih z graditvijo objektov, Zakon o urejanju prostora in Zakon o prostorskem načrtovanju (ZPNačrt) idr.
Projektno dokumentacijo izdela projektant in je sestavljena iz:
- Idejna zasnova za pridobitev projektnih in drugih pogojev
- Projektna dokumentacija za pridobitev mnenj in gradbenega dovoljenja
- Projektna dokumentacija za izvedbo gradnje
- Projektna dokumentacija izvedenih del
V vseh fazah projektiranja, projektant upošteva želje investitorja ter predpise in pravila stroke (namen, vrsto, velikost, zmogljivost, predvidene vplive in druge značilnosti objekta). Pripravi arhitekturne, gradbene, tehnične, krajinsko arhitekturne in druge rešitve, ob tem pa določi tudi lokacijske, funkcionalne, tehnične in oblikovne značilnosti objekta (skladno s predpisi, ki določajo bistvene in druge zahteve), skladnost objekta s prostorskimi akti in ostalimi predpisi, ki so osnova za izdajo mnenj in predpisi o urejanju prostora ter omogočajo evidentiranje objekta.
Preden začnemo!
Lokacijska informacija:
Pred pričetkom projektiranja oziroma že pred nakupom parcele moramo vedeti, kaj z določeno parcelo lahko sploh počnemo, zato je priporočljivo za predmetno parcelo pridobiti lokacijsko informacijo.
Lokacijska informacija investitorja nameravane gradnje seznani z merili in pogoji, ki jih je potrebno upoštevati pri načrtovanju nameravane gradnje.
Lokacijska informacija ima značaj potrdila iz uradne evidence. Pridobitev lokacijske informacije ni obvezna, predstavlja pa pomemben vir informacij za lastnike zemljišč, investitorje in projektante o:
- prostorskih aktih, ki veljajo na območju zemljiške parcele,
- namenski rabi prostora,
- podrobni namenski rabi,
- vrsti dopustnih gradenj in drugih del ter dopustnih objektih glede na namen,
- merilih in pogojih za oblikovanje in velikost objektov,
- merilih in pogojih za vzdrževanje objektov,
- legi objektov na zemljišču,
- velikosti in obliki parcel ter pogoji za parcelacijo zemljišč,
- merilih in pogojih za gradnjo infrastrukturnih objektov in priključevanju na infrastrukturo,
- merilih in pogojih za varstvo okolja, ohranjanje narave, varstvo kulturne dediščine ter za trajnostno rabo naravnih dobrin.
Zahtevek za lokacijsko informacijo lahko podamo, tudi, če nismo lastnik nepremičnine ali parcele, moramo pa v vlogi definirati zakaj jo potrebujemo. V primeru, ko kupujemo nepremičnino ali zemljišče na katerem želimo graditi, je najbolje, da lokacijsko informacijo pridobimo od lastnika skupaj z ostalo dokumentacijo parcele.
Lokacijsko informacijo izda upravni organ občine, v kateri se nahaja nepremičnina. Posameznik za izdajo lokacijske informacije izpolni vlogo, ki jo dobi na spletni strani občine ali pa na spletni strani e-uprava.gov.si. V vlogi navedemo svoje splošne podatke, podatke o parceli in namen zaradi katerega potrebujemo lokacijsko informacijo. Za izdajo je potrebno plačati upravno takso, ki znaša nekaj manj kot 23,00€.
Lokacijska informacija je veljavna, dokler se ne spremenijo pravni akti ali odloki, ki so njen sestavni del. Ker se na področju urejanja prostora veliko spreminja, svetujemo, da vedno naročite novo lokacijsko informacijo. Ne zadovoljite se z lokacijskimi informacijami, starimi nekaj let, ki vam jih posredujejo lastniki nepremičnine. Če ste dobili lokacijsko informacijo od nepremičninskega agenta, prej vedno preverite, ali je bila izdana za pravo zemljišče ali objekt.
Geodetski posnetek:
Pred samim začetkom izdelave projektne dokumentacije je treba pri pooblaščenem geodetu naročiti geodetski posnetek – grafični prikaz dejanskega stanja na vašem zemljišču, ki je podlaga za izdelavo projektne dokumentacije.
Geodetski posnetek priskrbi investitor pri pooblaščenem geodetu. Lahko pa je geodetski posnetek vključen v celotno ponudbo za izdelavo projektne dokumentacije.
Cena geodetskega posnetka je odvisna od ponudnika.
Pa še to:
Pred nakupom parcele se pozanimajte tudi kakšna je komunalna opremljenost parcele (pitna voda, oskrba z energijo, odvajanje odpadnih voda, dostop do javne poti ali ceste) in kje je možen priklop, če priključkov še ni na parceli.
V naslednjem članku pa čisto zares o projektni dokumentaciji…
Uživajte!
Alma
p.s.:
V primeru, da potrebujete našo strokovno pomoč, bomo zelo veseli vaših vprašanj na: info@almaidesign.com