ali kaj je to Wabi sabi
Rada imam naravo, sploh sprehode po polju ali gozdu, ko opazujem svet okoli sebe, ki je popoln v svoji nepopolnosti, takrat se zavem, da je to pravzaprav wabi-sabi. To je japonska filozofija, ki slavi nepopoln, naraven svet. »Wabi« pomeni razumevanje elegance skozi rustikalen, naraven in preprost dizajn. »Sabi« pa predstavlja lepoto nepopolnosti, ki pride z leti. Wabi sabi so najdbe z boljšega trga, star les, tudi takšen, ki smo ga našli na sprehodu po morski ali rečni obali. Slavi razpoke in grče, patino, skratka vse znake staranja skozi čas.
Opozarja nas, da smo samo začasni prebivalci na tem planetu, minljivi in del narave. Skozi wabi sabi se naučimo sprejemati znake staranja na sebi, rjo, obrabljene vogale in zdrgnjena tla, saj je vse to znak časa, ki ga predstavljajo.
Pravi sabi ni mogoče narediti, to je darilo časa. Sabi pomeni “cvet časa”.Sabi stvari dostojanstveno in ponosno nosijo breme svojih let: hladna patina srebrne posode, sivina lesa, ali eleganca osamljenega brezlistnega jesenskega grma.
Wabi sabi trend je močno povezan z japonsko ceremonijo pitja čaja, saj je to umirjena in sproščujoča rutina, ko naj bi umirili svoje misli, uživali v estetiki, ki ni popolna; v ikebani, ki je bila narejena za obred. Uživali v pripomočkih obreda, ki so bili ročno izdelani in je vsak od njih kos umetnosti, le ti pa simbolizirajo ljubečo uporabo generacij pred tem.
Wabi sabi ni stil dekoriranja, temveč način razmišljanja, umetnost bivanja, še bolje, način življenja. Za wabi sabi ni pravil. Wabi sabi dom je rezultat razvoja našega »wabigokoro«, oziroma wabi um in srce: živeti skromno, naučiti se biti zadovoljen z življenjem, ko odstranimo nepotrebno in naredimo prostor v svojem domu. Skratka živeti tukaj in zdaj!
Ustvarimo wabi sabi dom
V wabi-sabi domu prevladuje minimalizem, ki postavlja v ospredje človeka. Prostori so izčiščeni in izpraznjeni vseh nepotrebni stvari, dokler ne ostanejo samo še tiste, ki so za nas pomembne tako po videzu, spominu ali uporabnosti (glej članek znebimo se odvečne navlake). Kaj naj ostane? Vse kar radi uporabljate in vam je všeč. Ostanejo naj tiste stvari, ki se odzovejo na dotik: stol, ki ga je naredil vaš ded, stara, grda keramika, ali morda volnene pletenine. Delčki vaše zgodovine: stare fotografije, otroški čevlji, knjige, ki jih prebirate znova in znova že od otroških let.
Wabi sabi interier je umirjen, rahlo zbledel in zasenčen, ki ustvarja v prostoru topel in pomirjajoč občutek. Je popolno nasprotje neživljenjskemu kataloškemu videzu. Naravni materiali so masiven les, kamen, kovina, keramika, z zgodovino in dušo, ki so v svoji nepopolnosti označeni s časom. Paleta rjavih, črnih, sivih, zemeljsko zelenih in rjastih tonov, ki nam daje priložnost za lastno ustvarjalnost.
Uredite svoj dom z veliko ljubezni do starih, obrabljenih stvari in vanj vnesite mir in spokojnost.
Tako, sedaj veste, da se vam ni treba sramovati tistega obrabljenega, strganega fotelja, s ponosom ga pokažite!
Alma
p.s.
Ne prezrite naslednjega članka, Vikend v duhu Wabi sabi !
En komentar o “Lepota nepopolnosti”