Zeleno, ki te ljubim zeleno
V prejšnjem članku, Ne premalo in ne preveč, ravno prav, sem vam predstavila brezčasen trend, ali bolje rečeno način življenja. Za začetek poskušajmo obnoviti eno od pravil lagoma, tisto ki govori o nesebičnosti. V tem članku pa vas vabim, da si preberete kako prihranimo vire, energijo in denar. Kako postanemo samozadostni in vnesemo rastline v svoj dom, kako gojimo zelenjavo, četudi smo brez vrta. Skratka, kako postanete pravi “lagomerji”!
- Uporabljajte LED žarnice
- Izklapljajte aparate in svetila
- Kupujte baterije za ponovno polnjenje
- Kupujte izdelke iz bambusa: bambus je obnovljiv material, ki raste naravno močno in hitro brez namakanja ali kemikalij.
- Popolnoma napolnite pralni stroj v polno kapaciteto in perite pri nižji temperaturi
- Perilo sušite na zraku ali pa si pomagajte s takšnim sušilnim strojem, ki ima vgrajeno toplotno črpalko.
- Nadzirajte ogrevanje: za nadzor ogrevanja lahko račun ogrevanja zmanjšate za 10 odstotkov. Prav tako lahko preklopite na ogrevanje potrebe po ogrevanju čez noč.
- Zmanjšajte izgubo energije pozimi: veliko lahko postorite sami, če zaščitite okna in vrata ter zapolnite razpoke v stenah ali tleh. Ne pozabite, da v Sloveniji obstaja Ekosklad, ki vam povrne del sredstev za energetsko obnovo hiš, če menjate okna, izolirate streho ali obnavljate fasado.
- Kupite indukcijsko kuhalno ploščo: Dva litra vode zavre dvakrat hitreje kot na steklokeramični kuhalni plošči. Seveda je morda potrebno kupiti novo posodo, zato se odločite za nerjavečo ali litoželezno. Takšna posoda je zelo trpežna in dobro absorbirajo toploto ter jo zadržuje dlje časa.
- Varčujte z vodo
- Zmanjšajte odpadne vode:Ste vedeli, da povprečen človek v EU porabi dnevno tudi do 150 litrov vode, od tega eno tretjino za kuhanje in pitje, vse ostalo gre za sanitarne namene.
- Opustite ročno pranje posode ali perila, ker takrat porabite zelo veliko vode. Naj to opravijo namesto vas stroji, sploh, če so novejši, ki že imajo EKO program.
- Organizirajte hladilnik: uporabljajte prozorno posodo (stekleno ali plastično) za hrambo hrane, tako da je lažje videti, kaj imate v hladilniku. Tako lahko pred svojim tedenskim nakupom hitro vidite, kaj potrebujete.
- Ne mečite stran hrane načrtujte svoje obroke za ves teden, da zmanjšate prekomerno količino hrane (ne imejte hrane pred očmi, saj veste »prilika dela tatu«)
- Ponovna uporaba…od lončkov za večkratno uporabo do platnenih nakupovalnih torb. S tem, ko jih znova uporabite, prihranite denar in vire za predmete za enkratno uporabo. Papirja, tkanine, kartonske embalaže, jogurtove lončke, steklene kozarce, pločevinke, role za toaletni papir…ne zavrzite, ampak jih shranite za naslednji ustvarjalni projekt. Obnovite staro pohištvo, ki ga ne potrebujete več, tako da izdelate iz njega nekaj uporabnega.
- Ločevanje odpadkov: Ste vedeli? Recikliranje ene aluminijaste posode privarčuje dovolj energije, da napaja televizor tri ure.
Vzgojite svojo zelenjavo
Zagotavljam vam, ne potrebujete svojega vrta, niti vam ga ni treba najeti! Uporabite zabojnike, vreče ali karkoli podobnega, da si izdelate svoj mini vrt. Tako boste imeli vedno pri roki svežo zelenjavo in zelišča.
Dejansko ne potrebujete njive 😊
Navpični vrt
Vrt v vrečah
Tudi okrasne rastline lahko postavite v svojem domovanju malo drugače:
Kako je prikupna tale navpična stena s pobarvanimi pločevinkami 🙂
Kaj menite, bi sedaj postali »lagomer«?!
LP, Alma
p.s.
V primeru, da potrebujete našo strokovno pomoč, bomo zelo veseli vaših vprašanj na: info@almaidesign.si