in naredimo prostor novemu
Pomlad pomeni začetek, ponovno rojstvo in je res lepa priložnost, da se znebimo odvečne navlake. Mnogo je bilo že napisanega o tem, vsak pa mora poiskati svoj najustreznejši način tega početja. Navlaka ne pomenijo samo predmeti, ki se z leti kopičijo v našem domu, navlaka so tudi čustva, ki se po nepotrebnem prilepijo na nas. Jaz temu pravim odvečna prtljaga. Pomlad je res pravi čas za tovrstno inventuro, ko okna in vrata odpiramo na stežaj, lahko spustimo v svoje domovanje nove stvari in se poslovimo od starih.
Kaj naj ostane in kaj ne?
Dobra preizkušnja za nas, saj se moramo soočiti z odločitvami. Raziskave pokažejo, da ima več kot 50% Angležev posebno sobo v katero dolagajo stvari, ki jim bodo morda »enkrat prišle prav«. Vsak Nemec poseduje 10.000 stvari, od katerih jih samo nekaj uporablja… to pomeni, da ni problem v tem, da se ne znamo organizirati kljub novim metrom omar, ampak, da imamo enostavno preveč stvari. Če se nam uspe znebiti odvečne navlake v domu, nam to pomaga pri odvečnem balastu lastne duše in nas osvobodi občutka teže na ramenih.
Dovolj bo, če si za začetek izberemo en sam predmet ki ga ne potrebujemo, ga zavržemo ali pa podarimo. Naslednji dan sta to dva predmeta, in tako dalje do konca meseca, ko po tem sistemu dosežemo številko 500. To je zelo preprost način za tiste, ki si želijo hitro znebiti čim več stvari po metodi minimalistov Joshue Fields Millburna in Ryana Nicodemusa: 30-Day Minimalism Game.
Marie Kondo, avtorica uspešnice Umetnost pospravljanja, pa pravi: “ Znebimo se vsega, kar nas ne osrečuje ali za nas ni zelo pomembno!« Na zelo zanimiv način nas vodi do urejenega doma, saj pospravljanje odvečnih stvari, vidi kot pogovor, pri katerem se nepotrebne stvari dotaknemo, se ji zahvalimo in jo pošljemo drugam, kjer bo novemu lastniku prišla prav. “Zame je nekaj naravnega, da se zahvalim stvarem, ki mi na tak ali drugačen način pomagajo. Tudi, če so le predmeti,“ pravi Marie Kondo.
Urejeno okolje podpira sposobnost koncentracije
Postavimo se v prostor, v katerem se največ zadržujemo, če nam pogled lepo polzi po prostoru in se nam nikjer ne zatakne, če nas vse kar v njem vidimo, spravi v dobro voljo, nam da občutek ugodja, potem je le-ta dobro organiziran in urejen.
Ko pa našo pozornost pritegne preveč dejavnikov v prostoru, nas s tem odvrne od trenutnega pomembnega dela. Kot na primer kaos na delovni mizi lahko povzroči našo nestrukturiranost in prehitro izgubimo stik z bistveno dejavnostjo, s tem pa izgubimo veliko dragocenega časa.
Vse zgoraj napisano drži, to pa ne pomeni, da mora biti naš delovni prostor popolnoma izpraznjen. Zanimiv je članek, ki govori o kreativnosti na razmetani mizi in omenja dve genija, Einsteina in Marka Twaina. Nasprotje obema pa je bil Picasso s sterilno belino in redom v svojem ateljeju.
Urejen dom izboljša počutje
Kdo ne pozna tega dobrega občutka, ko smo nekaj pospravili, odstranili ali izpraznili. Ko nam uspe narediti prostor v svojem domovanju je to resnično osvobajajoče. Komur uspe sproti »čistiti stvari« je sposoben velikih korakov in je lahko sam nase ponosen, saj ko se znebimo materialnih stvari, velikokrat izginejo tudi negativna čustva.
Kaj so tisti predmeti, ki jih res potrebujemo? S katerimi nismo več energijsko povezani? Kdo so ljudje, ki jih želimo v svojem življenju? Kaj so tiste dejavnosti, ki jim je vredno posvečati čas? Osupljivo, kaj vse lahko spremeni malce premišljeno zastavljenega pospravljanja stanovanja.
Postopnost
Preden se lotite pospravljanja, si zastavite eno samo vprašanje: Kaj točno si želim? Začnite postopoma, kot pri metodi 500 stvari, tudi začnemo samo z eno stvarjo. Vseeno pa si dajte zaobljubo, da boste dosegli zastavljeni cilj (SMART metoda). Vztrajajte pri tem opravilu, dokler ne boste začutili zmagovalnega, osvobajajočega občutka urejenega prostora.
Podariti ali zavreči
Sama sem velik zagovornik načina, da tisto česar jaz ne potrebujem, lahko osreči koga drugega! V centrih ponovne uporabe znajo mnogo stvari popraviti ali zelo lepo preurediti. Na drugi strani pa so to še dobrodelne organizacije, ki sprejemajo čisto vse: od oblek, pohištva, posode, slik, ipd.
Ne zavrzimo čisto vsega, ohranimo tisto, kar nam je dragoceno in zaneti iskrico sreče, še posebej, če smo vsaj malo ročno spretni in lahko marsikaj postorimo sami. O tem pa več v naslednjih blogih.
Tako, naštela sem veliko možnosti, še več nasvetov se verjetno nahaja na spletu: Kaj lahko storite že danes?!
Želim vam prijetno »pospravljanje«, Alma
Dodajam še sledeče, kar sem nedavno prejela od urednice Happy diy Home, Jo Miller, kjer ponujajo “checklist” – seznam, kako uredite dom po metodi KonMari: https://happydiyhome.com/konmari-method-checklist/
Thank you Jo Miller 🙂