Kaj pa, če imate lahko oboje?! »Japandi« je namreč skovanka – med japonskim in skandinavskim stilom. Dejansko je to nov trend, ki se je pojavil v letu 2017 in iz izraza samega, najbrž ni težko razumeti, zakaj pri tem stilu gre😊. Združuje skandinavski minimalizem z wabi-sabi, japonskim slavljenjem nepopolnosti (Lepota nepopolnosti) in umirjeno naravnanostjo do življenja in lepote. Če prav pomislimo, obe kulturi povezuje podoben odnos do estetike in oblikovanja.
A pozor, če obožujete močne barve in polno dekorirane prostore, potem ta stil ni za vas!!
V 5 korakih do »japandija«
1. Temneje kot skandinavski stil
V skandinavskih domovih so svetli in zračni prostori. Japandi sprejema vpliv tradicionalne japonske estetike in s tem temnejše in bolj mračne odtenke.
Leseni kosi so temnejši in toplejši z rdečimi in oranžnimi podtoni, za razliko od svetlih, obeljenih skandinavskih tonov. Velikokrat sta z lesom uporabljeni črna in grafitno siva, za poudarek dramatičnosti in minimalističnega kontrasta, saj ob tem svetlejši toni kar zasijejo.
Pogosto najdemo tudi hladnejše odtenke roza, modre in zelene, dodani so jim topli zemeljski toni z barvami naravnega lesa.
Barva je sicer prisotna, a zelo subtilno, v manjših odmerkih, kar je značilno za minimalizem.
Japandi interier je preprost, funkcionalen in učinkovit. Japandi domovi so izčiščeni in vsak predmet ima svoj namen, ni prostora za neuporaben dekor.
Pohištvo je skrbno izbrano, linije so čiste in minimalistične, pogosto je zelo nizko, saj izhaja iz japonske filozofije, ki spodbuja povezovanje ljudi z zemljo.
Dekor in dodatki so minimalni, večinoma kot rastline, uporabni stekleni izdelki, knjige in ročno izdelana keramika.
Pomemben je prazen prostor, ki poudarja vse obstoječe. V japandiju si nikoli ne omislimo galerije umetniških del, nasprotno, dovolj je eno samo, veliko, abstraktno umetniško delo, kar nam omogoča, da prostor uravnotežimo.
3. Zelenje
Da, zagotovo, a zmerno! V skandinavskih domovih je vedno veliko zelenja, če želimo japandi, bo čisto dovolj roža, list, ali pa enostavno zelenje.
4. Materiali
Prav tu pride močno do izraza wabi-sabi, lepota nepopolnosti. Izberite kakovostno leseno pohištvo v enostavnih in naravnih materialih.
Celoten nabor dopolnite z naravnimi tkaninami. Poigrate se lahko z vključevanjem nekaterih tradicionalnih japonskih dodatkov, kot so: ročno izdelane tapete urushi, tkanine shibori, ročno izdelana keramika in papirnate luči.
5. Povežite oba stila
Stremimo k popolnemu ravnovesju razgibanega in obenem minimalnega ter prijetnega prostora, kar ni enostavno, a ravno to je bistvo japandija.
Oba stila lahko mešate med sabo na različne načine. Ujemajoči se leseni mizici z visokim stolom in oblazinjenim pohištvom, kar je prikazano na zgornji sliki, dodamo elemente iz naravnih materialov. Poskrbite, da je pohištvo nizko, asimetrično, saj s tem prekinete monotonost postavitve. Tla naj bodo lesena, na stenah uporabite hladnejše pastelne odtenke skupaj z nevtralnimi.
Sedaj prostor omehčajte s tkaninami v obliki platnenih blazin in mehkih odej v naravnih barvah. Na izpostavljeno steno obesite umetniško delo v nevtralnih tonih in dodajte lepo okrasno rastlino.
Japandi pravzaprav ni trend, brez težav ga lahko poimenujemo stil, saj prinaša v vaš dom navdihujočo filozofijo: sprejeti nepopolnost, spoštovati avtentičnost in rokodelstvo ter živeti preprosto v stiku z naravo!
Čas je za spremembe 😉
Alma
p.s.
V primeru, da potrebujete našo strokovno pomoč, bomo zelo veseli vaših vprašanj na: info@almaidesign.com